Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a Ratio?
Back
A ratio is a comparison of two quantities.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a Rate?
Back
A rate is a ratio that compares two different kinds of quantities, often with different units.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a Unit Rate?
Back
A unit rate is a rate in which the denominator is 1, showing how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the price per item?
Back
To find the price per item, divide the total cost by the number of items.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 15 miles in 1 hour, how far will it travel in 2 hours?
Back
30 miles.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 9 candy bars cost $13.50, what is the price per candy bar?
Back
$1.50 per candy bar.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of $200 for 8 hours of work?
Back
$25 per hour.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Ratios and Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Rates, Unit Rates & Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates & Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates & Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates & Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates/Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcardizz

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade