IM Grade 6 Unit 5 Review

IM Grade 6 Unit 5 Review

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
2.MD.A.2, 6.RP.A.1, 5.NBT.B.7

+5

Standards-aligned

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

16 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the length of each piece when a 4.365 feet long board is cut into 5 equal pieces?

Back

0.873 feet

Tags

CCSS.7.EE.B.3

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the closest quotient of 7,460 ÷ 0.05?

Back

100,000

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you convert inches to centimeters?

Back

Multiply the number of inches by 2.54.

Tags

CCSS.2.MD.A.2

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

How many centimeters are there in 1/2 inch?

Back

1.27 cm

Tags

CCSS.2.MD.A.2

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit price for 15 muffins that cost $34.50?

Back

$2.30

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit price for 10 muffins that cost $27?

Back

$2.70

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to find the unit price?

Back

Unit Price = Total Cost ÷ Number of Items.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?