Ratios and Proportions Review

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

16 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A ratio is a comparison of two quantities by division, showing how many times one value contains or is contained within the other.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you write a proportion?
Back
A proportion is an equation that states that two ratios are equal, often written as a/b = c/d.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If the ratio of dogs to cats is 5 to 3 and there are 25 dogs, how many cats are there?
Back
c = 15
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together, expressed as a quantity of one per unit of another.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 3 pounds of hamburger costs $6, what is the cost per pound?
Back
$2 per pound.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Alicia buys 10 pounds of hamburger at $2 per pound, how much will she pay?
Back
$20.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the total amount of a proportional relationship?
Back
Multiply the unit rate by the total quantity.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
1/3/25 practice 2-1 Ratios, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Equivalent ratios and ratio tables

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios and Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates, Ratios, and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Unit Rates & Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates, Ratios, and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
9 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade