Ratios and Proportions Review

Ratios and Proportions Review

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

16 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities by division, showing how many times one value contains or is contained within the other.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you write a proportion?

Back

A proportion is an equation that states that two ratios are equal, often written as a/b = c/d.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If the ratio of dogs to cats is 5 to 3 and there are 25 dogs, how many cats are there?

Back

c = 15

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together, expressed as a quantity of one per unit of another.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 3 pounds of hamburger costs $6, what is the cost per pound?

Back

$2 per pound.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Alicia buys 10 pounds of hamburger at $2 per pound, how much will she pay?

Back

$20.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the total amount of a proportional relationship?

Back

Multiply the unit rate by the total quantity.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?