Rates, Ratios and Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+3
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you earn $90 in 5 hours, the unit rate is $18 per hour.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 14 inches of snow in 5 hours, the unit rate is 14 inches ÷ 5 hours = 2.8 inches per hour.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A ratio is a relationship between two numbers indicating how many times the first number contains the second. For example, the ratio of 12 to 20 can be written as 12:20.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does it mean for two ratios to be equivalent?
Back
Two ratios are equivalent if they represent the same relationship between numbers. For example, the ratios 3:5 and 12:20 are equivalent.
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find an equivalent ratio?
Back
To find an equivalent ratio, you can multiply or divide both terms of the ratio by the same non-zero number. For example, multiplying both terms of 2:3 by 2 gives you 4:6.
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a hamburger costs $6 for 3 pounds, how much does it cost per pound?
Back
To find the cost per pound, divide the total cost by the number of pounds: $6 ÷ 3 pounds = $2 per pound.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a teacher grades 25 assignments in 20 minutes, how many assignments can he grade in 1 hour?
Back
In 1 hour (60 minutes), he can grade 25 assignments in 20 minutes, so in 60 minutes, he can grade (60 ÷ 20) × 25 = 75 assignments.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
13 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
14 questions
Ratios and Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates & Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade