What is the result of 40 - 17.81?
5th Grade Review

Flashcard
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
22.19
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Maggie bought 9 pears for $3.78. How much did each pear cost?
Back
$0.42
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the place value of the underlined digit in the number 56.35 with 8 underlined?
Back
thousandths
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the value of the expression [0.7 × (9 - 6) - 1] + [6 - (0.4 + 4.1)]?
Back
2.6
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
A rectangular classroom has a perimeter of 110 feet. If the length is 20 ft, what is the width?
Back
35 ft
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the definition of perimeter?
Back
The distance around a two-dimensional shape.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the cost of one item when given the total cost and quantity?
Back
Divide the total cost by the quantity.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
5th Grade Math Review

Flashcard
•
5th Grade
15 questions
5th Grade Math STAAR Review

Flashcard
•
5th Grade
15 questions
Module 2 Study Guide

Flashcard
•
5th Grade
15 questions
5th Grade SC Ready Math Review

Flashcard
•
5th Grade
15 questions
5th Math Mock Review #2

Flashcard
•
5th Grade
14 questions
Area and Perimeter Practice

Flashcard
•
5th Grade
15 questions
5th grade math

Flashcard
•
5th Grade
15 questions
12/3 Math Review

Flashcard
•
5th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd - 5th Grade
12 questions
Summer Trivia

Quiz
•
1st - 5th Grade