5th Grade Review

5th Grade Review

Assessment

Flashcard

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the result of 40 - 17.81?

Back

22.19

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Maggie bought 9 pears for $3.78. How much did each pear cost?

Back

$0.42

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the place value of the underlined digit in the number 56.35 with 8 underlined?

Back

thousandths

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the value of the expression [0.7 × (9 - 6) - 1] + [6 - (0.4 + 4.1)]?

Back

2.6

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

A rectangular classroom has a perimeter of 110 feet. If the length is 20 ft, what is the width?

Back

35 ft

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the definition of perimeter?

Back

The distance around a two-dimensional shape.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the cost of one item when given the total cost and quantity?

Back

Divide the total cost by the quantity.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?