Ratio, Rates, and Proportions

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A ratio is a comparison of two quantities that shows the relative size of one quantity to another, often expressed as 'a to b' or a:b.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you simplify a ratio?
Back
To simplify a ratio, divide both terms by their greatest common divisor (GCD).
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together, expressed as a quantity per one unit of another quantity.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit cost?
Back
To find the unit cost, divide the total cost by the number of units purchased.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 15 pizzas cost $97.50, what is the unit cost per pizza?
Back
$6.50 per pizza.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to find a unit rate?
Back
Unit Rate = Total Quantity / Number of Units.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does it mean if a ratio is 4:3?
Back
It means for every 4 units of the first quantity, there are 3 units of the second quantity.
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.1
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Ratio Tables and Graphs

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Math vocab

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Ratios and Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
6th Grade math

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratio/Unit Rates/Equivalent Ratios

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Math 6/7 Unit 4 Learning Check #1: Ratios & Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios and Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios & Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade