Understanding Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you travel 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which operation do you use to solve for unit rate?
Back
Division.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the cost per item when given total cost and quantity?
Back
Divide the total cost by the quantity.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 12 pencils cost $3.60, what is the cost per pencil?
Back
$0.30 per pencil (3.60 ÷ 12 = 0.30).
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to calculate unit rate?
Back
Unit Rate = Total Quantity / Number of Units.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How are rates and unit rates similar?
Back
They both compare two different quantities of information.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
When finding a unit rate, you should __________ the top number by the bottom number.
Back
Divide.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates, Ratios, Proportions Test

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
MOD1 Flashcard on Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates Review

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade