Understanding Unit Rate

Understanding Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you travel 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which operation do you use to solve for unit rate?

Back

Division.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the cost per item when given total cost and quantity?

Back

Divide the total cost by the quantity.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 12 pencils cost $3.60, what is the cost per pencil?

Back

$0.30 per pencil (3.60 ÷ 12 = 0.30).

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to calculate unit rate?

Back

Unit Rate = Total Quantity / Number of Units.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How are rates and unit rates similar?

Back

They both compare two different quantities of information.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

When finding a unit rate, you should __________ the top number by the bottom number.

Back

Divide.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?