Unit Price Calculation

Unit Price Calculation

Assessment

Flashcard

Other

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

10 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a pack of 6 pens costs $4.50, what is the price of one pen?

Back

$0.75

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

A box of 12 chocolates costs $8.40. What is the price of one chocolate?

Back

$0.70

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

A bag of 5 apples costs $2.50. What is the price of one apple?

Back

$0.50

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a pack of 8 batteries costs $6.40, what is the price of one battery?

Back

$0.80

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

A carton of 24 juice boxes costs $12. What is the price of one juice box?

Back

$0.50

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a pack of 10 markers costs $5.50, what is the price of one marker?

Back

$0.55

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

A box of 20 pencils costs $3.60. What is the price of one pencil?

Back

$0.18

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?