If a pack of 6 pens costs $4.50, what is the price of one pen?
Unit Price Calculation

Flashcard
•
Other
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

10 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
$0.75
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
A box of 12 chocolates costs $8.40. What is the price of one chocolate?
Back
$0.70
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
A bag of 5 apples costs $2.50. What is the price of one apple?
Back
$0.50
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a pack of 8 batteries costs $6.40, what is the price of one battery?
Back
$0.80
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
A carton of 24 juice boxes costs $12. What is the price of one juice box?
Back
$0.50
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a pack of 10 markers costs $5.50, what is the price of one marker?
Back
$0.55
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
A box of 20 pencils costs $3.60. What is the price of one pencil?
Back
$0.18
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
7 questions
NJSLA Grade 6 Math Unit 2 Practice Test

Flashcard
•
6th Grade
7 questions
Dividing Decimals

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Ratio Tables, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Multiplying and Dividing Rational Numbers

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Dividing decimals with models

Flashcard
•
5th Grade
12 questions
5.3G Dividing Decimals

Flashcard
•
5th Grade
9 questions
Investigation 4: Comparing Bits and Pieces

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
39 questions
Respect and How to Show It

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Taxes

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Human Body Systems and Functions

Interactive video
•
6th - 8th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
Discover more resources for Other
39 questions
Respect and How to Show It

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Human Body Systems and Functions

Interactive video
•
6th - 8th Grade
31 questions
6th Grade Math EOG Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
6th Grade Math SOL Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Memorial Day Knowledge Assessment

Interactive video
•
4th - 8th Grade
20 questions
One step Equations

Quiz
•
6th Grade