Unit Price Calculation

Flashcard
•
Other
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

10 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a pack of 6 pens costs $4.50, what is the price of one pen?
Back
$0.75
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
A box of 12 chocolates costs $8.40. What is the price of one chocolate?
Back
$0.70
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
A bag of 5 apples costs $2.50. What is the price of one apple?
Back
$0.50
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a pack of 8 batteries costs $6.40, what is the price of one battery?
Back
$0.80
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
A carton of 24 juice boxes costs $12. What is the price of one juice box?
Back
$0.50
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a pack of 10 markers costs $5.50, what is the price of one marker?
Back
$0.55
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
A box of 20 pencils costs $3.60. What is the price of one pencil?
Back
$0.18
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
8 questions
DO: Percents of Numbers

Flashcard
•
5th - 7th Grade
9 questions
Tips, Sales Tax, and Discounts

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Personal Budget Flashcardizz

Flashcard
•
6th - 7th Grade
8 questions
Tips & Sales Tax

Flashcard
•
7th Grade
11 questions
Rates and Unit Rates Practice

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
6th Grade
7 questions
NJSLA Grade 6 Math Unit 2 Practice Test

Flashcard
•
6th Grade
9 questions
Tax, Tip, Discount

Flashcard
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade