Ratios and  Rates word problems

Ratios and Rates word problems

Assessment

Flashcard

Mathematics

9th - 10th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities by division, showing how many times one value contains or is contained within the other.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate?

Back

A rate is a specific kind of ratio that compares two different units, such as speed (miles per hour) or price per item.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you convert currency using an exchange rate?

Back

To convert currency, multiply the amount of money you have by the exchange rate.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If the exchange rate is 5 USD to 138 JMD, how much JMD do you get for 35 USD?

Back

You get 966 JMD.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a proportion?

Back

A proportion is an equation that states that two ratios are equal.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you solve a proportion?

Back

Cross-multiply the terms and solve for the unknown variable.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If hamburger meat costs $18 for 3 pounds, what is the cost per pound?

Back

The cost per pound is $6.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?