Solving Proportions

Solving Proportions

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a proportion?

Back

A proportion is an equation that states that two ratios are equal.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you solve a proportion?

Back

To solve a proportion, cross-multiply the terms and then solve for the variable.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 5 ice cream cones are sold for every 3 brownies, what is the ratio of ice cream cones to brownies?

Back

The ratio of ice cream cones to brownies is 5:3.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If there are 24 brownies sold, how many ice cream cones are sold?

Back

If 5 cones are sold for every 3 brownies, then 40 ice cream cones are sold when 24 brownies are sold.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate?

Back

The unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together, expressed as a quantity of one.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the cost per item?

Back

To find the cost per item, divide the total cost by the number of items.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a pizza has 8 slices and costs $12, what is the cost per slice?

Back

The cost per slice is $1.50.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?