Fall Semester Exam Review

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Hunter buys 36 baseball cards for $18. How many baseball cards can Troy buy if he has $9?
Back
18 baseball cards
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate in this proportional relationship? 60 miles/1 hour, 120 miles/2 hours, 1 mile/1 hour
Back
60 miles/1 hour
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate (how many avocados per bag): 42 avocados in 7 bags
Back
6 avocados/bag
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the sum of -5 and 8?
Back
3
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Evaluate the expression: 3 + (-7)
Back
-4
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It is expressed as a quantity per one unit of another quantity.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To calculate the unit rate, divide the total quantity by the number of units.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate Review

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Graphs and Tables Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
11/15 - Chp 1.1 - Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate from Graphs

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade