Fall Semester Exam Review

Fall Semester Exam Review

Assessment

Flashcard

Created by

Quizizz Content

Mathematics

7th Grade

Hard

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Hunter buys 36 baseball cards for $18. How many baseball cards can Troy buy if he has $9?

Back

18 baseball cards

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate in this proportional relationship? 60 miles/1 hour, 120 miles/2 hours, 1 mile/1 hour

Back

60 miles/1 hour

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate (how many avocados per bag): 42 avocados in 7 bags

Back

6 avocados/bag

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the sum of -5 and 8?

Back

3

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Evaluate the expression: 3 + (-7)

Back

-4

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It is expressed as a quantity per one unit of another quantity.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

To calculate the unit rate, divide the total quantity by the number of units.

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?