Bundle 3 REVIEW

Bundle 3 REVIEW

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to calculate the cost per gallon of gasoline?

Back

Cost per gallon = Total cost / Number of gallons.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

If the total cost for 14 gallons of gasoline is $35.00, what is the cost per gallon?

Back

$2.50

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It is often expressed as a quantity per one unit.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If the cost for 14 gallons of gasoline is $35.00, what is the unit rate describing the number of gallons per dollar?

Back

0.4 gallons per dollar.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the weight of Ji-yoon's cousin if she weighs 8.8 kg and her cousin is 1\frac{1}{2} times as heavy?

Back

Cousin's weight = Ji-yoon's weight * 1.5 = 8.8 kg * 1.5 = 13.2 kg.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the cost per pound of grapes if Rebecca bought 1.5 pounds for $3.72?

Back

Cost per pound = Total cost / Weight in pounds = $3.72 / 1.5 = $2.48.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you convert feet to inches?

Back

Multiply the number of feet by 12 (since 1 foot = 12 inches).

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?