What is the formula to calculate the cost per gallon of gasoline?
Bundle 3 REVIEW

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
Cost per gallon = Total cost / Number of gallons.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If the total cost for 14 gallons of gasoline is $35.00, what is the cost per gallon?
Back
$2.50
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It is often expressed as a quantity per one unit.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If the cost for 14 gallons of gasoline is $35.00, what is the unit rate describing the number of gallons per dollar?
Back
0.4 gallons per dollar.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the weight of Ji-yoon's cousin if she weighs 8.8 kg and her cousin is 1\frac{1}{2} times as heavy?
Back
Cousin's weight = Ji-yoon's weight * 1.5 = 8.8 kg * 1.5 = 13.2 kg.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the cost per pound of grapes if Rebecca bought 1.5 pounds for $3.72?
Back
Cost per pound = Total cost / Weight in pounds = $3.72 / 1.5 = $2.48.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you convert feet to inches?
Back
Multiply the number of feet by 12 (since 1 foot = 12 inches).
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Unit 3 Review

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
6th Grade Math - Reporting Category 2

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
IM Unit 3 Lesson 1-5 Grade 6

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates and Unit Price Problems

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratio Tables, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Math 6 RP.2 Finding Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Equations of Circles

Quiz
•
10th - 11th Grade
30 questions
Week 5 Memory Builder 1 (Multiplication and Division Facts)

Quiz
•
9th Grade
33 questions
Unit 3 Summative - Summer School: Immune System

Quiz
•
10th Grade
10 questions
Writing and Identifying Ratios Practice

Quiz
•
5th - 6th Grade
36 questions
Prime and Composite Numbers

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Exterior and Interior angles of Polygons

Quiz
•
8th Grade
37 questions
Camp Re-cap Week 1 (no regression)

Quiz
•
9th - 12th Grade
46 questions
Biology Semester 1 Review

Quiz
•
10th Grade