Rates, Unit Rates, Unit Prices Practice

Rates, Unit Rates, Unit Prices Practice

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Are the ratios 4/1 and 20/5 equivalent?

Back

Yes

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

Back

$1.25 per pound

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a dog can bury 3 bones in 15 seconds, how many can it bury in one minute?

Back

12

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?

Back

20 customers per hour

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Complete the proportion by creating an equivalent fraction: 6/x = 15/20. What is x?

Back

15

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a ratio that compares a quantity to one unit of another quantity.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit price of an item?

Back

Divide the total price by the number of units.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?