Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit rate?

Back

To find the unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 12 apples for $3, the unit rate is $3 ÷ 12 = $0.25 per apple.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car travels 240 miles in 4 hours, what is the unit rate in miles per hour?

Back

60 miles per hour.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 150 pages printed in 5 minutes?

Back

30 pages per minute.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 8 oranges cost $4, what is the cost per orange?

Back

$0.50 per orange.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How are rates and unit rates similar?

Back

They both compare two different quantities of information.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a recipe requires 3 cups of flour for 12 cookies, what is the unit rate of flour per cookie?

Back

0.25 cups of flour per cookie.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?