Writing & Solving Proportions

Writing & Solving Proportions

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a proportion?

Back

A proportion is an equation that states that two ratios are equal.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you solve a proportion?

Back

To solve a proportion, cross-multiply the terms and then solve for the unknown variable.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a/b = c/d, what is the cross-multiplication method?

Back

The cross-multiplication method states that a * d = b * c.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the first step in solving a proportion?

Back

The first step is to set the two ratios equal to each other.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Jackson buys 36 Pokemon cards for $18, how many cards can he buy for $9?

Back

18 cards.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Bre spent $4.50 on 3 packs of valentines, how much did each pack cost?

Back

Each pack cost $1.50.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to find the unit rate?

Back

The unit rate is found by dividing the total amount by the number of units.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?