Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you can buy 3 apples for $1.50, the unit rate is $0.50 per apple.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if you have 60 miles driven in 2 hours, the unit rate is 60 miles ÷ 2 hours = 30 miles per hour.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 12 packs of Coke for $3.50?
Back
The unit rate is $3.50 ÷ 12 = $0.2917 per can.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Justin types 408 words in 4 minutes, how do you find his typing speed per minute?
Back
Divide the total words by the total minutes: 408 words ÷ 4 minutes = 102 words per minute.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the price per gallon if 6 gallons of gasoline cost $15.00?
Back
The price per gallon is $15.00 ÷ 6 gallons = $2.50 per gallon.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit cost of pizzas if 15 pizzas cost $97.50?
Back
Divide the total cost by the number of pizzas: $97.50 ÷ 15 pizzas = $6.50 per pizza.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate in dollars per pound if Will spent $3.75 for 3 pounds of granola?
Back
The unit rate is $3.75 ÷ 3 pounds = $1.25 per pound.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
13 questions
Ratios and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Summer Flashcard 4 Rates and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
12 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade