Unit 6 Dividing Decimals (Jan. SB)

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the result of 20.4 ÷ 3?
Back
6.8
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Juanita buys 6 jaw breakers for $0.39 each, 3 chocolate peanut butter clusters for $1.19 each, and 4 packs of gum for $0.89 each, how much does she spend in total?
Back
$9.47
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Gabriela plans to hike 3.72 miles at an average speed of 1.2 miles per hour. How long will she hike?
Back
3.1 hours
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 3.5 gallons of gas cost $4.55, what is the cost per gallon?
Back
$1.30
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Aliyah made $111.25 for 12.5 hours of work. How much does she make per hour?
Back
$8.90
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the definition of dividing decimals?
Back
Dividing decimals involves splitting a decimal number into equal parts, which can be represented as a fraction.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you convert a decimal division problem into a fraction?
Back
To convert, write the decimal as the numerator and the divisor as the denominator, then simplify.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Dividing Decimals

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Dividing Decimals by Decimals

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Dividing Decimals

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Dividing Decimals Test 12/13/2024

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Dividing Decimals

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Decimal Division by Whole Numbers

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Dividing Decimals by Decimals

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Dividing Decimals

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade