
Rates and Unit Rate Review
Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a rate?
Back
A rate is a ratio that compares two different quantities, often expressed as a fraction or a decimal.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate in which the second quantity is one unit. It shows how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 4 boxes of cereal cost $10, what is the cost of 1 box?
Back
$2.50
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 12 inches of snow falls in 4 hours, how much snow falls in 1 hour?
Back
3 inches per hour
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate from a given rate?
Back
To calculate the unit rate, divide the first quantity by the second quantity.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula for finding miles per gallon (mpg)?
Back
Miles per gallon (mpg) = Total miles driven / Total gallons of gas used.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Car A goes 451 miles on 22 gallons of gas, what is its mpg?
Back
20.5 mpg
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
13 questions
Measurement Terms
Flashcard
•
6th Grade
10 questions
7th Grade Chapter 3 Vocab Cards
Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Scatter Plots
Flashcard
•
8th - 9th Grade
20 questions
ELECTRIC AND WATER METER READING/CONSUMPTION
Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Computer Test Basics
Flashcard
•
7th Grade
12 questions
Exploring the Inca Empire
Flashcard
•
5th Grade
15 questions
2-Step Equations Word Problems
Flashcard
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for Mathematics
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade