Ratios and Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A ratio is a comparison of two quantities by division, showing how many times one value contains or is contained within the other.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit rate?
Back
To find the unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if 12 items cost $3.00, the unit rate is $3.00 ÷ 12 = $0.25 per item.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the ratio of 3 blue marbles to 5 yellow marbles?
Back
The ratio of blue to yellow marbles is 3:5.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If there are 88 students in 4 classes, how many students are in each class?
Back
22 students per class.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is a better buy: a 12 pack of Coke for $3.50 or a 6 pack for $1.80?
Back
The 12 pack of Coke is a better buy.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does the ratio 2/3 represent?
Back
The ratio 2/3 represents a comparison of two parts to a whole, indicating that for every 2 parts of one quantity, there are 3 parts of another.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a box of 35 diapers costs $6.99, what is the cost per diaper?
Back
The cost per diaper is $0.20.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
RATIO- PROPORTION

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Ratios, Unit Rates, and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
unit rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios/Rates/Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios and Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Introduction of Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Black Belt Review Flashcard

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade