Flashcardizz Due Wk 1/10 (ACC)

Flashcardizz Due Wk 1/10 (ACC)

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the equation to model Cheryl's earnings if she gets paid $8 per hour and made a total of $96 last week?

Back

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Back

n = 16.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

A florist sells a dozen roses for $29.88. What is the cost of one rose?

Back

The cost of one rose is $2.49.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Back

x = 9.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Jack took 6 pencils from a box and there are 18 pencils left, which equation models the situation?

Back

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Back

h represents the number of hours worked.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the cost of one item if you know the total cost and the quantity?

Back

Divide the total cost by the quantity.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?