What is the equation to model Cheryl's earnings if she gets paid $8 per hour and made a total of $96 last week?
Flashcardizz Due Wk 1/10 (ACC)

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
n = 16.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
A florist sells a dozen roses for $29.88. What is the cost of one rose?
Back
The cost of one rose is $2.49.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
x = 9.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Jack took 6 pencils from a box and there are 18 pencils left, which equation models the situation?
Back
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
h represents the number of hours worked.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the cost of one item if you know the total cost and the quantity?
Back
Divide the total cost by the quantity.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
One Step Equations

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Writing Equations

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Writing One-Step Equations

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Solving 2 Step Equations

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
MMS One step Equations

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Writing 2 Step Equations

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratio Tables

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
4.5 use equivalent ratios

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade