Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you travel 60 miles in 1 hour, the unit rate is 60 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item. For example, if you buy 4 apples for $2, the unit rate is $2 ÷ 4 apples = $0.50 per apple.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Jack jumps 40 times in 4 minutes, how many times does he jump in 1 minute?

Back

10 times.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is the better buy: a 12 pack of Coke for $3.50 or a 6 pack for $1.80?

Back

The 12 pack of Coke.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a painter uses 1 1/2 gallons of paint for 3/4 of a room, how many gallons are needed for the whole room?

Back

2 gallons.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate if Will spent $3.75 for 3 pounds of granola?

Back

$1.25 per pound.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Sasha mows 3/8 of an acre in 3/4 of an hour, how many acres does she mow per hour?

Back

1/2 acre per hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?