Go math 6th grade module 6 review
Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+4
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the best deal for buying cloth: $16.52 for 6 yd or $13.85 for 5 yd?
Back
$16.52 for 6 yd is the better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the simplest form of the ratio of red LEGOS to yellow LEGOS if there are 3 red and 6 yellow?
Back
1/2
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Gabe drives 426 miles in 6 hours, what is his unit rate in miles per hour?
Back
71 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Mac makes 2 out of every 3 free throws, how many would she make if she attempts 12 free throws?
Back
8 free throws.
Tags
CCSS.4.NF.B.4B
CCSS.4.NF.B.4C
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Mrs. King knits 3 inches of a scarf per day, how many days will it take her to knit 24 inches?
Back
8 days.
Tags
CCSS.3.OA.A.3
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together, expressed as a quantity per 1 unit.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the ratio of two quantities?
Back
Divide the first quantity by the second quantity.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
Text Structure Review
Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Math Terms Quiz
Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Informational Writing
Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Past Simple & Continuous
Flashcard
•
5th Grade
17 questions
Independencia de Chile
Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Mail Merge
Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Học TA
Flashcard
•
5th Grade
10 questions
7th Unit 2 Lessons 9/10 Vocab
Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Ice Breaker Trivia: Food from Around the World
Quiz
•
3rd - 12th Grade
20 questions
MINERS Core Values Quiz
Quiz
•
8th Grade
10 questions
Boomer ⚡ Zoomer - Holiday Movies
Quiz
•
KG - University
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
10 questions
How to Email your Teacher
Quiz
•
Professional Development
15 questions
Order of Operations
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations
Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade