Go math 6th grade module 6 review

Go math 6th grade module 6 review

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 4.NF.B.4B

+4

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the best deal for buying cloth: $16.52 for 6 yd or $13.85 for 5 yd?

Back

$16.52 for 6 yd is the better deal.

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the simplest form of the ratio of red LEGOS to yellow LEGOS if there are 3 red and 6 yellow?

Back

1/2

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Gabe drives 426 miles in 6 hours, what is his unit rate in miles per hour?

Back

71 miles per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Mac makes 2 out of every 3 free throws, how many would she make if she attempts 12 free throws?

Back

8 free throws.

Tags

CCSS.4.NF.B.4B

CCSS.4.NF.B.4C

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Mrs. King knits 3 inches of a scarf per day, how many days will it take her to knit 24 inches?

Back

8 days.

Tags

CCSS.3.OA.A.3

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together, expressed as a quantity per 1 unit.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the ratio of two quantities?

Back

Divide the first quantity by the second quantity.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?