
Unit Rates
Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you have 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 56 roses in 4 rows, divide 56 by 4 to find the unit rate of 14 roses per row.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: 56 roses in 4 rows.
Back
14 roses/row
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: $2.09 for 24 ounces.
Back
$0.09/ounce
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: $15 for 2 lbs.
Back
$7.50/lbs
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: 324 words in 6 minutes.
Back
54 words/minute
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: 95 students in 5 classes.
Back
19 students/class
Access all questions and much more by creating a free account
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Microsoft
or continue with
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?