Proportions and Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+4
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a proportion?
Back
A proportion is an equation that states that two ratios are equal.
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Define unit rate.
Back
A unit rate is a ratio that compares a quantity to one unit of another quantity.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit price of an item?
Back
To find the unit price, divide the total price by the number of units.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a 12 oz drink has 170 calories, how many calories are in 1 oz?
Back
To find calories per ounce, divide 170 by 12, which equals approximately 14.17 calories per oz.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to calculate miles per gallon?
Back
Miles per gallon = Total miles traveled / Total gallons used.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you travel 150 miles on 5 gallons, what is the miles per gallon?
Back
30 miles per gallon.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the cost per item?
Back
Cost per item = Total cost / Number of items.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Practical Problems for Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate, Rates & Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportional Relationships Flashcard- Math 7A

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Equivalent ratios and ratio tables

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates, Unit Rates, Unit Prices Practice

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportions and Unit rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Afterschool Activities & Sports

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Cool Tool:Chromebook

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Bullying

Quiz
•
7th Grade
18 questions
7SS - 30a - Budgeting

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Adding Integers Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Additive Inverse and Absolute Value

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding Integers

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Combining Like Terms and Distributive Property Practice

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade