Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

To calculate the unit rate, you divide the total amount by the number of units.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Elijah earns $200 for 8 hours of work, what is his unit rate?

Back

$25 per hour.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

Back

$1.25 per pound.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline. What was the price PER gallon?

Back

$2.50 per gallon.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which operation do you use to solve for unit rate?

Back

Division.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car travels 300 miles in 5 hours, what is the unit rate in miles per hour?

Back

60 miles per hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?