Unit Rate Flashcard Lesson 15

Flashcard
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you can buy 3 apples for $6, the unit rate is $2 per apple.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit price of an item?
Back
To find the unit price, divide the total price by the number of items. For example, if a 5-pound bag of rice costs $10, the unit price is $10 ÷ 5 = $2 per pound.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Gilbert paid $28 for 7 golf balls, how much did he pay for 1 golf ball?
Back
$4
Tags
CCSS.3.OA.A.3
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If there are 45 seats in 9 rows, how many seats are there in 1 row?
Back
5 seats per row.
Tags
CCSS.3.OA.A.3
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the better buy: a 3-pound bag of candy for $6.04 or a 9-pound bag for $18.45?
Back
The 3-pound bag is the better buy.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the number of items per day if you know the total number of items and the number of days?
Back
Divide the total number of items by the number of days. For example, if Lynnette washes 95 cars in 5 days, she washes 95 ÷ 5 = 19 cars per day.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to calculate unit rate?
Back
Unit Rate = Total Quantity / Number of Units.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Finding unit rates

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Rate Word Problems

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Thanksgiving Math 2024

Flashcard
•
5th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Ratios/Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate/Unit Price

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Math 6 RP.2 Finding Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade