Unit Rate Flashcard Lesson 15

Unit Rate Flashcard Lesson 15

Assessment

Flashcard

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you can buy 3 apples for $6, the unit rate is $2 per apple.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit price of an item?

Back

To find the unit price, divide the total price by the number of items. For example, if a 5-pound bag of rice costs $10, the unit price is $10 ÷ 5 = $2 per pound.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Gilbert paid $28 for 7 golf balls, how much did he pay for 1 golf ball?

Back

$4

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If there are 45 seats in 9 rows, how many seats are there in 1 row?

Back

5 seats per row.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is the better buy: a 3-pound bag of candy for $6.04 or a 9-pound bag for $18.45?

Back

The 3-pound bag is the better buy.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the number of items per day if you know the total number of items and the number of days?

Back

Divide the total number of items by the number of days. For example, if Lynnette washes 95 cars in 5 days, she washes 95 ÷ 5 = 19 cars per day.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to calculate unit rate?

Back

Unit Rate = Total Quantity / Number of Units.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?