Finding unit rates

Finding unit rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you earn $25 for 1 hour of work, the unit rate is $25 per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if you have 200 dollars for 8 hours of work, the unit rate is 200 ÷ 8 = 25 dollars per hour.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Elijah earns $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?

Back

$25 per hour.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

Back

$1.25 per pound.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which of these is not a unit rate? 70 miles per hour, $15 per pound, 15 pages per 20 minutes, 1000 meters per kilometer?

Back

15 pages per 20 minutes.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

A realtor visits 13 houses in 3 hours. What is the unit rate in houses per hour?

Back

13/3 houses per hour.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Joshua can walk 6 km in 85 minutes. What is his unit rate in km per minute?

Back

6/85 km per minute.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?