What is a unit rate?
Finding unit rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you earn $25 for 1 hour of work, the unit rate is $25 per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if you have 200 dollars for 8 hours of work, the unit rate is 200 ÷ 8 = 25 dollars per hour.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Elijah earns $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
Back
$25 per hour.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Back
$1.25 per pound.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which of these is not a unit rate? 70 miles per hour, $15 per pound, 15 pages per 20 minutes, 1000 meters per kilometer?
Back
15 pages per 20 minutes.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
A realtor visits 13 houses in 3 hours. What is the unit rate in houses per hour?
Back
13/3 houses per hour.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Joshua can walk 6 km in 85 minutes. What is his unit rate in km per minute?
Back
6/85 km per minute.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Rate Word Problems

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
unit rate

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
P1: Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
14 questions
Unit Rate and applying unit rate

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcardizz

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Equations of Circles

Quiz
•
10th - 11th Grade
30 questions
Week 5 Memory Builder 1 (Multiplication and Division Facts)

Quiz
•
9th Grade
33 questions
Unit 3 Summative - Summer School: Immune System

Quiz
•
10th Grade
10 questions
Writing and Identifying Ratios Practice

Quiz
•
5th - 6th Grade
36 questions
Prime and Composite Numbers

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Exterior and Interior angles of Polygons

Quiz
•
8th Grade
37 questions
Camp Re-cap Week 1 (no regression)

Quiz
•
9th - 12th Grade
46 questions
Biology Semester 1 Review

Quiz
•
10th Grade