Unit Rates and Comparing Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you travel 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which of the following is NOT a unit rate? 27 sandwiches in 3 weeks, 45 miles per hour, 2 cars, 1 lane?
Back
27 sandwiches in 3 weeks is NOT a unit rate because it does not express a quantity per one unit.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity to find out how much of the first quantity corresponds to one unit of the second quantity.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
Back
$6.80 per hour.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of Sargento cheese slices if they cost $2.48 for 10 slices?
Back
$0.248 per slice.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Kevin bought 3 lbs of lettuce for $3.54, how much did the lettuce cost per pound?
Back
$1.18 per pound.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which of the following is an example of a unit rate? 16 miles/6 days, 15 words/30 seconds, $3.18/1 slice of pizza, $15.82/two movie tickets?
Back
$3.18/1 slice of pizza is a unit rate because it expresses the cost per one slice.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates Review

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade