Ratios & Unit Rates

Ratios & Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities that shows the relative size of one quantity to another, often expressed as 'a to b'.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How can a ratio be written?

Back

A ratio can be written in three ways: as 'a:b', 'a/b', or 'a to b'.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of a quantity to one unit of another quantity, often expressed as 'x per 1 unit'.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit rate from a total cost?

Back

To find the unit rate, divide the total cost by the number of units.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 4 pounds of bananas cost $6, what is the cost per pound?

Back

$1.50 per pound.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the ratio of red apples to green apples if there are 4 red apples and 3 green apples?

Back

4 to 3.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

Back

102 words per minute.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?