What is a ratio?
Ratios & Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A ratio is a comparison of two quantities that shows the relative size of one quantity to another, often expressed as 'a to b'.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How can a ratio be written?
Back
A ratio can be written in three ways: as 'a:b', 'a/b', or 'a to b'.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of a quantity to one unit of another quantity, often expressed as 'x per 1 unit'.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit rate from a total cost?
Back
To find the unit rate, divide the total cost by the number of units.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 4 pounds of bananas cost $6, what is the cost per pound?
Back
$1.50 per pound.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the ratio of red apples to green apples if there are 4 red apples and 3 green apples?
Back
4 to 3.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
Back
102 words per minute.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Ratios, Rates, & Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rate and Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios and Unit Rates Test

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratio/ Rate/ Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Equations of Circles

Quiz
•
10th - 11th Grade
30 questions
Week 5 Memory Builder 1 (Multiplication and Division Facts)

Quiz
•
9th Grade
33 questions
Unit 3 Summative - Summer School: Immune System

Quiz
•
10th Grade
10 questions
Writing and Identifying Ratios Practice

Quiz
•
5th - 6th Grade
36 questions
Prime and Composite Numbers

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Exterior and Interior angles of Polygons

Quiz
•
8th Grade
37 questions
Camp Re-cap Week 1 (no regression)

Quiz
•
9th - 12th Grade
46 questions
Biology Semester 1 Review

Quiz
•
10th Grade