What is a ratio?
Ratio and Proportion Practice Test

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A ratio is a comparison of two quantities, showing how many times one value contains or is contained within the other.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a proportion?
Back
A proportion is an equation that states that two ratios are equal.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you solve a proportion?
Back
To solve a proportion, cross-multiply the terms and then solve for the unknown variable.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 20 ounces of smoothie costs $7, what is the cost per ounce?
Back
The cost per ounce is $7 ÷ 20 oz = $0.35 per ounce.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Mrs. Jones buys a 17oz smoothie, how much would it cost based on the cost per ounce?
Back
Cost = 17 oz × $0.35/oz = $5.95.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the ratio of red apples to green apples if there are 4 red apples and 3 green apples?
Back
The ratio is 4 red apples to 3 green apples.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you set up a proportion for baking cookies?
Back
Set up the proportion as: 120 dozen cookies / 5 days = 800 dozen cookies / x days.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratio and Proportion Practice Test

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
13 questions
Ratios and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
7th Grade Milestone Review - Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade