Ratio and Proportion Practice Test

Ratio and Proportion Practice Test

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities, showing how many times one value contains or is contained within the other.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a proportion?

Back

A proportion is an equation that states that two ratios are equal.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you solve a proportion?

Back

To solve a proportion, cross-multiply the terms and then solve for the unknown variable.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 20 ounces of smoothie costs $7, what is the cost per ounce?

Back

The cost per ounce is $7 ÷ 20 oz = $0.35 per ounce.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Mrs. Jones buys a 17oz smoothie, how much would it cost based on the cost per ounce?

Back

Cost = 17 oz × $0.35/oz = $5.95.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the ratio of red apples to green apples if there are 4 red apples and 3 green apples?

Back

The ratio is 4 red apples to 3 green apples.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you set up a proportion for baking cookies?

Back

Set up the proportion as: 120 dozen cookies / 5 days = 800 dozen cookies / x days.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?