Flashcard 9/24: Rates, Ratios and Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if Mr. Keys made $90 in 5 hours, the unit rate is $18 per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is an equivalent ratio?
Back
An equivalent ratio is a ratio that expresses the same relationship between two quantities, even if the numbers are different. For example, the ratios 1:2 and 2:4 are equivalent.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Express the ratio 18 ounces to 3 cups as a fraction in simplest form.
Back
6 to 1.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you simplify the ratio 35:14?
Back
The simplified form of the ratio 35:14 is 5:2.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If there are 88 students in 4 classes, how many students are there per class?
Back
22 students per class.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A ratio is a relationship between two numbers indicating how many times the first number contains the second.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find a unit rate from a total amount?
Back
To find a unit rate, divide the total amount by the number of units. For example, if you have $90 for 5 hours, divide 90 by 5 to get $18 per hour.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Rates & Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Ratios and Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Ratios, Rates & Ratio Tables Test 2024

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates & Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios/Rates/Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates & Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
6th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
One Step Equations

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Place Value Quiz

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th - 7th Grade