Q2 Practice Test (2024)

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
x = 44
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit price of an item?
Back
Unit price = Total price / Number of items.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of Sargento cheese slices if 10 slices cost $2.48?
Back
$0.248 per slice.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of Velveeta cheese slices if 12 slices cost $3.18?
Back
$0.265 per slice.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which cheese slices offer the better deal based on unit price?
Back
Sargento cheese slices.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate in dollars per pound if Will spent $3.75 for 3 pounds of granola?
Back
$1.25 per pound.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
x = 3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
13 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade