Q2 Practice Test (2024)

Q2 Practice Test (2024)

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Back

x = 44

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit price of an item?

Back

Unit price = Total price / Number of items.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit price of Sargento cheese slices if 10 slices cost $2.48?

Back

$0.248 per slice.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit price of Velveeta cheese slices if 12 slices cost $3.18?

Back

$0.265 per slice.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which cheese slices offer the better deal based on unit price?

Back

Sargento cheese slices.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate in dollars per pound if Will spent $3.75 for 3 pounds of granola?

Back

$1.25 per pound.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Back

x = 3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?