Ratios and Rates Flashcard

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a Ratio?
Back
A comparison of two quantities.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If there are 5 boys and 7 girls, write the ratio of girls to boys.
Back
7 to 5
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Patrick has 2 black, 3 red, and 5 white toy cars. What is the ratio of red toy cars to all the toy cars?
Back
3:10
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
A store sells 6 cans of soda for $4.50. What is the unit rate of the cost of one can of soda?
Back
$0.75
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a Rate?
Back
A special kind of ratio that compares two quantities with different units.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you simplify a ratio?
Back
Divide both terms of the ratio by their greatest common factor.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 60 miles in 2 hours?
Back
30 miles per hour.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Ratios and Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
RATIO REVIEW FLASHCARDIZZ

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios and Equivalent Ratios

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Writing Ratios

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios & Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios and Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Ratios

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade