What is a ratio?
Ratios, Rates, and Unit Rates Test

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A ratio is a comparison of two quantities, showing how many times one value contains or is contained within the other.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a rate?
Back
A rate is a specific kind of ratio that compares two different units, such as miles per hour or dollars per gallon.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate in which the second quantity is one unit, such as 4 dollars per gallon.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you determine if two ratios are equivalent?
Back
Two ratios are equivalent if they simplify to the same fraction or decimal.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 8 gallons of gas cost $32, what is the unit rate in dollars per gallon?
Back
$4 per gallon.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If John runs 18 miles in 6 hours, how many miles can he run in one hour?
Back
3 miles per hour.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula for finding a unit rate?
Back
Unit Rate = Total Quantity / Number of Units.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rates & Equivalent Ratios

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates & Equivalent Ratios

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios/Rates/Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Summer Flashcard 4 Rates and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rates and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Equations of Circles

Quiz
•
10th - 11th Grade
30 questions
Week 5 Memory Builder 1 (Multiplication and Division Facts)

Quiz
•
9th Grade
33 questions
Unit 3 Summative - Summer School: Immune System

Quiz
•
10th Grade
10 questions
Writing and Identifying Ratios Practice

Quiz
•
5th - 6th Grade
36 questions
Prime and Composite Numbers

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Exterior and Interior angles of Polygons

Quiz
•
8th Grade
37 questions
Camp Re-cap Week 1 (no regression)

Quiz
•
9th - 12th Grade
46 questions
Biology Semester 1 Review

Quiz
•
10th Grade