Proportions

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+3
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a proportion?
Back
A proportion is an equation that states that two ratios are equal.
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you write a ratio?
Back
A ratio can be written in three ways: as a fraction (1/3), with a colon (1:3), or with the word 'to' (1 to 3).
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together, expressed as a quantity per one unit of another quantity.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a recipe calls for 2 cups of flour for every 3 cups of sugar, what is the ratio of flour to sugar?
Back
The ratio of flour to sugar is 2:3.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find a missing value in a proportion?
Back
To find a missing value in a proportion, you can cross-multiply and solve for the unknown.
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does it mean if two quantities are proportional?
Back
If two quantities are proportional, it means that as one quantity increases or decreases, the other quantity does so at a constant rate.
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 5 apples cost $10, what is the cost of 1 apple?
Back
The cost of 1 apple is $2.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rates/Constant of Proportionality

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios and Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates Review

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
13 Q COMPLEX FRACTIONS (UNIT RATES)

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Cross Sections of 3D Shapes

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
7th Math Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Modeling Integer Addition

Lesson
•
7th Grade
20 questions
Unit 10 Study Guide: Exponents and Scientific Notation

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
24 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade