Unit Rates Review

Unit Rates Review

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What does 'k' represent in unit rates?

Back

The constant of proportionality.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Is the statement 'Mr. Lorio runs 5 miles in 1 hour' a rate or a UNIT RATE?

Back

UNIT RATE.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Bryce pays $14 for 8 pounds of strawberries, what does he pay per pound?

Back

$1.75 per pound.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Kim traveled 450 miles in 6 hours. What is the unit rate?

Back

75 miles per hour.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which equation helps you solve for k in unit rates?

Back

k = y/x.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is 1.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

Divide the quantity of one item by the quantity of another item.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?