What is a Ratio?
Ratios and Proportions

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A ratio is a comparison of two quantities.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the price per gallon if 4 gallons of gasoline cost $16.80?
Back
$4.20 per gallon.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the ratio of total players to boys if a baseball team has 16 girls and 8 boys?
Back
24/8.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Simplify the ratio 12:3.
Back
4:1.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Do the ratios 2:4 and 1:2 form a proportion?
Back
Yes, they form a proportion.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a proportion?
Back
A proportion is an equation that states that two ratios are equal.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 3 apples cost $1.50, what is the cost of 1 apple?
Back
$0.50 per apple.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Day 140 Ratios and Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Proportional Reasoning

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates, & Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
6th Ratios & Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Day 140 Ratios and Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios and Proportions Review

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratio and Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
40 questions
Math Final Exam Review Packet

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents

Quiz
•
6th Grade
15 questions
IM 6th grade Unit 8

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade