Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 7.RP.A.2A, 6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a Ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the price per gallon if 4 gallons of gasoline cost $16.80?

Back

$4.20 per gallon.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the ratio of total players to boys if a baseball team has 16 girls and 8 boys?

Back

24/8.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Simplify the ratio 12:3.

Back

4:1.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Do the ratios 2:4 and 1:2 form a proportion?

Back

Yes, they form a proportion.

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a proportion?

Back

A proportion is an equation that states that two ratios are equal.

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 3 apples cost $1.50, what is the cost of 1 apple?

Back

$0.50 per apple.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?