Rates, Ratios, and Proportions

Flashcard
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
Back
$25 per hour
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.
Back
$6.50 per pizza
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the ratio of red apples to green apples? Options: 7 apples to 3 green, 4 red apples to 7 apples, 4 red apples to 3 green apples, 3 green apples to 4 red apples
Back
4 red apples to 3 green apples
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If there are 5 boys and 7 girls, write the ratio of girls to boys.
Back
7 to 5
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Daisy sour cream is $1.68 for 8 oz. Kraft sour cream $2.08 for 16 oz. Find the unit price of each and choose the better deal.
Back
Kraft
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
In a class, the ratio of boys to girls is 6:5. If there are 18 boys, how many girls are there?
Back
15
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
The Martin family's truck gets an average of 25 miles per gallon. Predict how many miles they can drive on 7 gallons.
Back
175 miles
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Ratio

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates, Ratios, and Proportions

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Writing Ratios

Flashcard
•
6th Grade
9 questions
Ratio and Equivalent Ratio

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Summer Ratios, Rates, and Percentages

Flashcard
•
6th - 7th Grade
12 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
13 questions
Ratio Word Problems Period 1

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rockin' Ratios

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade