Rates, Ratios, and Proportions

Rates, Ratios, and Proportions

Assessment

Flashcard

6th Grade

Practice Problem

Hard

Created by

Wayground Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?

Media Image

Back

$25 per hour

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.

Media Image

Back

$6.50 per pizza

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the ratio of red apples to green apples? Options: 7 apples to 3 green, 4 red apples to 7 apples, 4 red apples to 3 green apples, 3 green apples to 4 red apples

Media Image

Back

4 red apples to 3 green apples

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If there are 5 boys and 7 girls, write the ratio of girls to boys.

Back

7 to 5

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Daisy sour cream is $1.68 for 8 oz. Kraft sour cream $2.08 for 16 oz. Find the unit price of each and choose the better deal.

Media Image

Back

Kraft

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

In a class, the ratio of boys to girls is 6:5. If there are 18 boys, how many girls are there?

Back

15

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

The Martin family's truck gets an average of 25 miles per gallon. Predict how many miles they can drive on 7 gallons.

Back

175 miles

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?