Ratios and Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A ratio is a mathematical way to compare two or more quantities, showing the relative size of one quantity to another.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To calculate the unit rate, divide the total quantity by the total number of units. For example, if you have 36 cookies for $4, the unit rate is 36 cookies ÷ 4 dollars = 9 cookies per dollar.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 44 stamps on 4 sheets?
Back
11 stamps per sheet.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a store sees 120 customers in 8 hours, what is the unit rate in customers per hour?
Back
15 customers per hour.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
True or False: A ratio can only compare two quantities.
Back
False. A ratio can compare two or more quantities.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the ratio of red circles to blue stars if there are 3 red circles and 4 blue stars?
Back
3:4 or 3 to 4.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does it mean if a unit rate is expressed as 'cookies per dollar'?
Back
It means the number of cookies you can buy for each dollar spent.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Finding Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate & Ratios

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
14 questions
Ratios, Rates and Unit Rates Practice

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates Review

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Unit Rate, Better Buy Review

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade