Ratios, Unit Rates, Proportions

Ratios, Unit Rates, Proportions

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities by division, showing how many times one value contains or is contained within the other.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find a unit rate?

Back

To find a unit rate, divide the quantity by the number of units. For example, if you have 624 calories in 3 servings, the unit rate is 624 ÷ 3 = 208 calories per serving.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a proportion?

Back

A proportion is an equation that states that two ratios are equal. For example, if a/b = c/d, then a, b, c, and d are in proportion.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you earn $15 every 3 weeks, how much do you earn in 5 weeks?

Back

$25

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 624 calories in 3 servings?

Back

208 calories per serving

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

You travel 150 miles on 5 gallons. How far did you travel per gallon?

Back

30 miles per gallon

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If there are 88 students in 4 classes, how many students are there per class?

Back

22 students per class

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?