Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you buy 6 books for $22, the unit rate is the cost per book.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate for $22 for 6 books?

Back

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car travels 150 miles in 3 hours, what is the unit rate in miles per hour?

Back

The unit rate is 50 miles per hour.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the cost per ticket if 6 movie tickets cost $30.00?

Back

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate for $279 for 9 concert tickets?

Back

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the difference between a rate and a unit rate?

Back

A rate compares two different quantities, while a unit rate compares a quantity to one unit of another quantity.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?