Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate of cost per gallon?
Back
To find the unit rate of cost per gallon, divide the total cost by the number of gallons.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If it costs $46.80 to fill a 13-gallon gas tank, what is the price per gallon?
Back
$3.60 per gallon.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit rate of words typed per minute?
Back
Divide the total number of words by the total minutes.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
Back
102 words per minute.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Maria types 300 words in 6 minutes. What is her typing speed?
Back
50 words per minute.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of granola cost per pound if Will spent $3.75 for 3 pounds?
Back
$1.25 per pound.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rate Check for understanding

Flashcard
•
6th - 8th Grade
11 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
12 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Proportions

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates and Better Buy

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade