Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a Ratio?
Back
A ratio is a comparison of two quantities.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a Rate?
Back
A rate is a ratio that compares two different units, such as miles per hour.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a Unit Rate?
Back
A unit rate is a rate in which the denominator is 1, showing how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 4 apples cost $2, what is the unit rate per apple?
Back
$0.50 per apple.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the ratio of 10 dimes to 5 nickels?
Back
2 to 1.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 300 miles in 5 hours, what is the rate in miles per hour?
Back
60 miles per hour.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you simplify the ratio 8:12?
Back
4:6 or 2:3.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Rates, Unit Rates & Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates & Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates & Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
13 questions
Finding unit rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade