Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

To calculate the unit rate, divide the quantity in the numerator by the quantity in the denominator.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a 12-pack of soda costs $3.50, what is the unit rate per can?

Back

The unit rate is $0.29 per can.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a 6-pack of soda costs $1.80, what is the unit rate per can?

Back

The unit rate is $0.30 per can.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is the better buy: a 12-pack for $3.50 or a 6-pack for $1.80?

Back

The 12-pack is the better buy.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the price per ticket if 4 tickets cost $252?

Back

The price per ticket is $63.00.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit rate of customers per hour if there are 120 customers in 6 hours?

Back

Divide 120 customers by 6 hours to get 20 customers per hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?