Finding Unit Rates

Finding Unit Rates

Assessment

Flashcard

Created by

Quizizz Content

Mathematics

7th Grade

Hard

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a ratio that compares a quantity to one unit of another quantity, expressed as 'per one thing.'

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find a unit rate?

Back

To find a unit rate, divide the top number (numerator) by the bottom number (denominator).

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 90 miles in 2 hours?

Back

45 miles per hour.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car travels 135 miles in 3 hours, what is the unit rate?

Back

45 miles per hour.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?

Back

$6.80 per hour.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you have the ratio of $30 to 5 hours of work, how do you find the unit rate?

Back

Divide $30 by 5 hours.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What does it mean if a unit rate is expressed as a decimal?

Back

It means the unit rate is simplified to show the value per one unit in decimal form.

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?