Finding Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a ratio that compares a quantity to one unit of another quantity, expressed as 'per one thing.'
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find a unit rate?
Back
To find a unit rate, divide the top number (numerator) by the bottom number (denominator).
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 90 miles in 2 hours?
Back
45 miles per hour.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 135 miles in 3 hours, what is the unit rate?
Back
45 miles per hour.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
Back
$6.80 per hour.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you have the ratio of $30 to 5 hours of work, how do you find the unit rate?
Back
Divide $30 by 5 hours.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does it mean if a unit rate is expressed as a decimal?
Back
It means the unit rate is simplified to show the value per one unit in decimal form.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcardizz

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
constant rate of change

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
12 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade