What is the cost of each game at the carnival?
Week 18~Tuesday

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
$3
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If the prizes awarded to winners cost $145.65, how many games must be played to make at least $50?
Back
At least 66 games.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the ratio of dentists who do NOT prefer whitening toothpaste to those who do, given that 8 out of 10 dentists prefer it?
Back
1:4
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If it costs $15 to send 3 packages, what is the cost per package?
Back
$5 per package.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What equation represents the relationship between the number of packages (p) and dollars (d) if it costs $15 to send 3 packages?
Back
p = 1/5 d.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Evren used 24 centimeters of tape to wrap 3 presents. How many presents can be wrapped with 112 centimeters of tape?
Back
14 presents.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the elephant to giraffe ratio in a zoo if there are 18 total animals and the ratio is 1 to 5?
Back
1 elephant and 5 giraffes.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Review Percent: Tape Diagrams & Double Number Line

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Open Up Resources Unit 4 Test Review

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Tape Diagram Flashcard

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Tape Diagram Flashcard

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Tape Diagrams and Fractions

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Equivalent Expressions from Situations

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportion Word Problems

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Equations & Tape Diagrams (Part 2)

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade