Week 18~Tuesday

Week 18~Tuesday

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the cost of each game at the carnival?

Back

$3

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

If the prizes awarded to winners cost $145.65, how many games must be played to make at least $50?

Back

At least 66 games.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the ratio of dentists who do NOT prefer whitening toothpaste to those who do, given that 8 out of 10 dentists prefer it?

Back

1:4

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If it costs $15 to send 3 packages, what is the cost per package?

Back

$5 per package.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What equation represents the relationship between the number of packages (p) and dollars (d) if it costs $15 to send 3 packages?

Back

p = 1/5 d.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Evren used 24 centimeters of tape to wrap 3 presents. How many presents can be wrapped with 112 centimeters of tape?

Back

14 presents.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the elephant to giraffe ratio in a zoo if there are 18 total animals and the ratio is 1 to 5?

Back

1 elephant and 5 giraffes.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?