Unit Rate and Proportions

Unit Rate and Proportions

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Easy

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 7.RP.A.2A

+3

Standards-aligned

Created by

Sabrina Ireland

Used 1+ times

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

To calculate the unit rate, divide the total quantity of one item by the total quantity of another item. For example, if a car travels 440 miles in 8 hours, the unit rate is 440 miles ÷ 8 hours = 55 miles per hour.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a proportion?

Back

A proportion is an equation that states that two ratios are equal. For example, if a/b = c/d, then a, b, c, and d are in proportion.

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you solve a proportion?

Back

To solve a proportion, you can cross-multiply and then divide. For example, if you have a/b = c/d, then ad = bc. Solve for the unknown variable.

Tags

CCSS.7.RP.A.2C

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of $200 for 8 hours of work?

Back

$25 per hour.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Will spent $3.75 for 3 pounds of granola, what is the unit rate in dollars per pound?

Back

$1.25 per pound.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a recipe calls for 1 cup of milk and 3 cups of flour, how much milk is needed if 5 cups of flour are used?

Back

1.67 cups of milk.

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?