Unit Rate and Proportions

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Easy
+3
Standards-aligned
Sabrina Ireland
Used 1+ times
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To calculate the unit rate, divide the total quantity of one item by the total quantity of another item. For example, if a car travels 440 miles in 8 hours, the unit rate is 440 miles ÷ 8 hours = 55 miles per hour.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a proportion?
Back
A proportion is an equation that states that two ratios are equal. For example, if a/b = c/d, then a, b, c, and d are in proportion.
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you solve a proportion?
Back
To solve a proportion, you can cross-multiply and then divide. For example, if you have a/b = c/d, then ad = bc. Solve for the unknown variable.
Tags
CCSS.7.RP.A.2C
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of $200 for 8 hours of work?
Back
$25 per hour.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Will spent $3.75 for 3 pounds of granola, what is the unit rate in dollars per pound?
Back
$1.25 per pound.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a recipe calls for 1 cup of milk and 3 cups of flour, how much milk is needed if 5 cups of flour are used?
Back
1.67 cups of milk.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Rates, Unit Rates & Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Proportions and Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rate, Unit Rate, and Proportion Review

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Proportions and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates, Ratios and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Rates, Unit Rates & Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Proportions, & Percent Review

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates and Proportions

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade