What is a unit rate?
Unit Rate and Proportions

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Sabrina Ireland
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To calculate the unit rate, divide the total quantity of one item by the total quantity of another item. For example, if a car travels 440 miles in 8 hours, the unit rate is 440 miles ÷ 8 hours = 55 miles per hour.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a proportion?
Back
A proportion is an equation that states that two ratios are equal. For example, if a/b = c/d, then a, b, c, and d are in proportion.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you solve a proportion?
Back
To solve a proportion, you can cross-multiply and then divide. For example, if you have a/b = c/d, then ad = bc. Solve for the unknown variable.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of $200 for 8 hours of work?
Back
$25 per hour.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Will spent $3.75 for 3 pounds of granola, what is the unit rate in dollars per pound?
Back
$1.25 per pound.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a recipe calls for 1 cup of milk and 3 cups of flour, how much milk is needed if 5 cups of flour are used?
Back
1.67 cups of milk.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Ratios, Rates and Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratio and Rates Review

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Double Number Lines

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Comparing Unit Rates with Proportional Reasoning

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Proportions and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Unit Rates, Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
M6 Ch 5 Rates Review

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Using Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
40 questions
Math Final Exam Review Packet

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents

Quiz
•
6th Grade
15 questions
IM 6th grade Unit 8

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade