Solving Proportions

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a proportion?
Back
A proportion is an equation that states that two ratios are equal.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you solve a proportion?
Back
To solve a proportion, cross-multiply the terms and then solve for the variable.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 4 big water bottles hold 8 gallons, how much does 1 big water bottle hold?
Back
2 gallons.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If there are 5 ice cream cones for every 3 brownies, what is the ratio of ice cream cones to brownies?
Back
5:3.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 50 apples cost $25, what is the cost of 1 apple?
Back
$0.50.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 3 big water bottles hold 6 gallons, how much does each bottle hold?
Back
2 gallons.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of cost per slice of pizza if 8 slices cost $12?
Back
$1.50 per slice.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Solving Proportions - Red

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Setting Up Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade