7th math review

7th math review

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the relationship between cups of green paint (g) and cups of yellow paint (y) if g = 4y?

Back

For every cup of yellow paint, there are 4 cups of green paint.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 9 cups of green paint are mixed, how many cups of yellow paint are needed?

Back

2.25 cups of yellow paint are needed.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the value of p in the equation p(5 - 2n) = 5/6 - (1/3)n?

Back

p = 1/6.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the triangle inequality theorem?

Back

The sum of the lengths of any two sides of a triangle must be greater than the length of the third side.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Given two sides of a triangle are 2 units and 5 units, what could be the length of the third side?

Back

The third side could be 8 units.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a proportional relationship?

Back

A relationship where two quantities increase or decrease at the same rate.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If granola costs $2.80 for 7.5 ounces, what is the cost per ounce?

Back

The cost per ounce is approximately $0.37.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?