What is the relationship between cups of green paint (g) and cups of yellow paint (y) if g = 4y?
7th math review

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
For every cup of yellow paint, there are 4 cups of green paint.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 9 cups of green paint are mixed, how many cups of yellow paint are needed?
Back
2.25 cups of yellow paint are needed.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the value of p in the equation p(5 - 2n) = 5/6 - (1/3)n?
Back
p = 1/6.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the triangle inequality theorem?
Back
The sum of the lengths of any two sides of a triangle must be greater than the length of the third side.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Given two sides of a triangle are 2 units and 5 units, what could be the length of the third side?
Back
The third side could be 8 units.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a proportional relationship?
Back
A relationship where two quantities increase or decrease at the same rate.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If granola costs $2.80 for 7.5 ounces, what is the cost per ounce?
Back
The cost per ounce is approximately $0.37.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportional Relationship/Tables

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportionality Review

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Constant of Proportionality

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
7th Grade - Proportional Relationships - Lesson 1 & 2

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade