Ratios, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Easy
Quizizz Content
Used 1+ times
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A ratio is a comparison of two quantities that shows the relative size of one quantity to another, often expressed as 'a:b'.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a rate?
Back
A rate is a specific kind of ratio that compares two different units, such as speed (miles per hour) or price (dollars per item).
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate in which the second quantity is one unit. For example, if a car travels 60 miles in 1 hour, the unit rate is 60 miles per hour.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the ratio of circles to squares if there are 5 circles and 3 squares?
Back
The ratio of circles to squares is 5:3.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a gas tank costs $46.80 to fill and holds 13 gallons, what is the price per gallon?
Back
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If John can eat 15 hotdogs in 3 minutes, what is his unit rate?
Back
John's unit rate is 5 hotdogs per minute.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Ratios, Rates, & Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
12 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rate and Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
11 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Converting Repeating Decimals to Fractions

Quiz
•
8th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade